Wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty w 2019 roku

W piątek 14 czerwca Centralna Komisja Egzaminacyjna podała zbiorcze wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalisty. Na stronie www CKE opublikowano także poprawne rozwiązania arkuszy egzaminacyjnych.

Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów , a z matematyki – 45 proc. Ósmoklasiści podeszli także do egzaminu z języka obcego. W przeważającej większości wybrali język angielski. I tu średni wynik to 59 proc. punktów. Z jęz. niemieckiego uczniowie uzyskali średnio 42 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 61 proc., z hiszpańskiego – 56 proc., a z włoskiego – 58 proc.

Podobnie wyglądają wyniki z egzaminu gimnazjalistów. Młodzież z języka polskiego uzyskała średnio 63 proc. możliwych do uzyskania punktów, a z matematyki – 43 proc.

Gimnazjaliści egzamin z języka obcego zdawali na dwóch poziomach – podstawowym i rozszerzonym:

Na poziomie podstawowym: język angielski – 68 proc. punktów, jęz. niemiecki – 51 proc., jęz. rosyjski – 59 proc., jęz. francuski – 72 proc., jęz. hiszpański – 73 proc., jęz. włoski – 64 proc.
Na poziomie rozszerzonym: jęz. angielski – 53 proc. punktów, jęz. niemiecki – 43 proc., jęz. rosyjski – 52 proc., jęz. francuski – 80 proc., jęz. hiszpański – 82 proc., jęz. włoski – 81 proc.